[3] => 528
    [4] => 171
)

Έχασε δικό του ματς

Στο ίδιο έργο θεατές. Ο ΠΑΟΚ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης με την FCSB στο γήπεδο της Τούμπας, είχε πολλές και μεγάλες ευκαιρίες, δύο δοκάρια, αλλά στο τέλος έφυγε από το γήπεδο με άδεια χέρια, για τη 2η αγωνιστική της League Phase του UEFA Europa League 2024-25.

04.10.2024

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου αποφάσισε να φρεσκάρει την 11άδα του και έδωσε φανέλα βασικού στους Σάστρε , Καμαρά , Οζντόεφ , Ντεσπόντοφ και Τσάλοφ . Το πρώτο μέρος ήταν σαν σε συνέχεια του αγώνα κόντρα στον Άρη την περασμένη Κυριακή.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυριαρχικός, είχε τον έλεγχο, την κατοχή, σωρεία ευκαιριών, δοκάρι κι έφυγε για τα αποδυτήρια πίσω στο σκορ. Μέχρι το 15′ ο ΠΑΟΚ είχε δύο σπουδαίες στιγμές, με τον Μπάμπα αρχικά να βλέπει τον Ταρνοβάνου να σταματάει εντυπωσιακά την κεφαλιά του, ενώ στη συνέχεια ο Τάισον με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 20΄ ήταν η σειρά του Καμαρά να απειλήσει με κεφαλιά, που δεν βρήκε όμως τον στόχο. Στο 29′ ο Ντεσπόντοφ από πλάγια θέση σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 30′ ο Κοτάρσκι σταμάτησε απεθυθείας εκτέλεση φάουλ του Σουτ.

Στο 32′ ο Καμαρά εκτέλεσε έξω από την περιοχή αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Ταρνοβάνου σταμάτησε τον Τάισον σε τετ α τετ μετά από πάσα του Κωνσταντέλια . Στο 42′ και πάλι ο Καμαρά έκανε τελική με το κεφάλι αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Κι ενώ ο ΠΑΟΚ κυριαρχούσε, η FCSB βρήκε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους ο Ολάρου έστρωσε κι ο Μπιρλίτσεα εκτέλεσε για το 0-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ντεσπόντοφ να απειλεί στο 52′ με δυνατό σουτ, που έφυγε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα. Ο Ολάρου έπιασε τη μπάλα με τα χέρια κι είδε την δεύτερη κίτρινη του διαιτητή Στέγκεμαν.

Στο 60′ ο Σάστρε έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Ταρνοβάνου, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ρουμάνος τερματοφύλακας έκανε μία απίθανη επέμβαση σε κεφαλιά του Οζντόεφ .

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η FCSB ασχολήθηκε μόνο με το αμυντικό κομμάτι και προσπάθησε απλά να κερδίσει χρόνο. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του γέμισε την αντίπαλη περιοχή, έψαξε με κάθε τρόπο το γκολ, είχε ένα ακόμα δοκάρι σε προσπάθεια του Μιχαηλίδη , αλλά δεν βρήκε γκολ και μοιραία ηττήθηκε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ:  Κοτάρσκι , Μπάμπα , Μιχαηλίδης , Κεντζιόρα , Σάστρε ( Α.Ζίβκοβιτς 70’), Καμαρά ( Μπακαγιόκο 70’) , Οζντόεφ ( Σβαμπ 73’), Κωνσταντέλιας , Τάισον , Ντεσπόντοφ ( Σορετίρε 83’), Τσάλοφ ( Τισουντάλι 70’).

Στεάουα Βουκουρεστίου: Ταρνοβάνου, Κρέτου, Ντάβα, Τανάσε (Οκτ. Ποπέσκου 64’), Τσουτ, Μπιρλιγκέα, Λιξάντρου (Ετζούμα 45+5’), Μ. Ποπέσκου, Μπαλούτα (Μικουλέσκου 46’), Ολάρου, Ραντούνοβιτς.