[5] => 528
    [6] => 6137
)

Έδωσε τα πάντα, έχασε στις λεπτομέρειες

Μια συγκλονιστική μάχη, κόντρα σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο. Ο ΠΑΟΚ φεύγει με άδεια χέρια από την Κωνσταντινούπολη, καθώς ηττήθηκε με 3-1 από τη Γαλατασαράι στην πρεμιέρα του League Phase του Europa League 2024-25, αλλά με το κεφάλι ψηλά καθώς στάθηκε εξαιρετικά και έχασε στις λεπτομέρειες.

26.09.2024

Με ξεκάθαρο πλάνο, με καθαρό μυαλό και με μάτι που γυάλιζε, ο ΠΑΟΚ μπήκε στο Αλί Σαμί Γεν με στόχο τη νίκη κι αυτό φάνηκε σε όλο το 90λεπτο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν διαβασμένος κι αποφασισμένος και κατάφερε γρήγορα να ισορροπήσει και να γίνει κι αυτός επικίνδυνος σε πολλές περιπτώσεις.

Μόλις στο 7′ ο Δικέφαλος είχε ήδη δύο καλές στιγμές με Κωνσταντέλια και Αντρίγια Ζίβκοβιτς να μην μπορούν να βρουν δίχτυα.

Ο Κοτάρσκι ήταν εκεί όταν χρειάστηκε σε προσπάθειες των Σάρα και Οσίμεν, ενώ ο Αγκούν αστόχησε από καλή θέση στο 42′.

Η μεγάλη στιγμή του πρώτου μέρους όμως ήρθε στο φινάλε του και ήταν για τον ΠΑΟΚ. Ο Κωνσταντέλιας βγήκε τετ α τετ, αλλά ο τερματοφύλακας της Γαλατασαράι τον νίκησε και το 0-0 δεν άλλαξε.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους δεν ήταν ιδανικό για την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου . Οι γηπεδούχοι μετά από κόρνερ στο 48′, είδαν τον Οσίμεν να πιάνει την κεφάλια, τον Μπαμπά να βρίσκει τη μπάλα και να τη στέλνει στα δίχτυα του Κοτάρσκι .

Ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω όμως. Στο 63′ ο Κωνσταντέλιας έβγαλε την ομάδα στην κόντρα αλλά δεν κατάφερε να βρει κάποιον από τους Τσάλοφ και Α.Ζίβκοβιτς που ακολούθησαν τη φάση. Στο επόμενο λεπτό ο Κοτάρσκι έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε προσπάθεια του Οσίμεν και στο 67′ ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ζίλε έβγαλε εξαιρετικά τον Όττο από δεξιά, αυτός γύρισε, ο Γκιουνάι έδιωξε πάνω στον Κωνσταντέλια κι αυτός με σουτ έκανε το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε να πατάει καλά στο γήπεδο μετά το γκολ, αλλά μια αδράνεια ήταν αρκετή για να φέρει και πάλι τη Γαλατασαράι σε ρόλο οδηγού. Στο 76′ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Δικεφάλου, ο Αγκούν με δυνατό σουτ έκανε το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε και πάλι μέταλλο, πάλεψε, δοκίμασε τα πάντα, έψαξε το γκολ, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και στο φινάλε του αγώνα ο Ικάρντι τελείωσε το παιχνίδι με ένα ακόμα γκολ για τους γηπεδούχους.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γαλατάσαράι: Γκιουνάι, Αϊχάν (Γιέλερ 84’), Σάντσες, Μπαρνακτσί, Τζέικομπς, Τορέιρα, Σάρα, Γιλμάζ (Μπατσουαγί 88’), Μέρτενς (Ντεμιρμπάι 78’), Ακγκούν (Κουτλού 88’), Οσιμέν (Ικάρντι 78’).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Όττο , Κεντζιόρα , Κόλεϊ , Μπάμπα , Καμαρά ( Μπακαγιόκο 81’), Οζντόεφ ( Σβαμπ 76’), Α.Ζίβκοβιτς , Κωνσταντέλιας ( Ντεσπόντοφ 76’), Τάισον , Τσάλοφ ( Τισουντάλι 70’).