[3] => 14435
    [4] => 171
)

Πάρτι πρωτιάς στην Τούμπα με ανατροπή

O ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ, γρήγορα όμως κατάφερε να βρει τον καλό του εαυτό, να κάνει την ανατροπή, να πάρει την νίκη και να γράψει ιστορία. Ο Δικέφαλος επικράτησε της Ελσίνκι με 4-2 και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που καταφέρνει να συγκεντρώσει 16 βαθμούς σε ευρωπαϊκό όμιλο.

14.12.2023

Ο ΠΑΟΚ έχει δείξει πως μπορεί να ανταπεξέλθει σε όποια δυσκολία βρει μπροστά του. Έχει καταφέρει να γυρίσει παιχνίδια που έμοιαζαν χαμένα μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα τους. Το 0-1 του Ραντούλοβιτς μόλις στο 6ο λεπτό, δεν άγχωσε κανέναν.

Οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου διατήρησαν καθαρό το μυαλό τους, έμειναν ήρεμοι στο χορτάρι και σταδιακά κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μιχαηλίδης σημάδεψε το δοκάρι, ο Ντεσπόντοφ νικήθηκε από τον Μαενπά, ο Κωνσταντέλιας αστόχησε εξ επαφής για να φτάσουμε στο 37ο λεπτό.

Οι ποδοσφαιριστές του Δικεφάλου έκρυψαν τη μπάλα, ο Μεϊτέ έκανε το γύρισμα στο πέναλτι κι ο επερχόμενος Οζντόεφ με έναν… κεραυνό έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, καθώς στην τελευταία φάση ο Κίσκινεν αστόχησε από καλή θέση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τον Δικέφαλο. Στο 47′ η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να διώξει καλά, ο Μπράντον έκανε την προβολή, ο Κωνσταντέλιας είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του και εκτέλεσε χωρίς δισταγμό για το 2-1.

Έξι λεπτά αργότερα ένας ακόμα παίκτης, γέννημα-θρέμμα του PAOK Academy, ήρθε να γράψει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ. Ο Γιάννης Μιχαηλίδης έκανε προσπάθεια μέσα από την μικρή περιοχή, η μπάλα κόντραρε, ξεγέλασε τον τερματοφύλακα της Ελσίνκι και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και στο 85′ ο  Τόμας Μουργκ με άψογο τελείωμα έγραψε το 4-1, μετά από ασίστ του Τάισον .

Το μόνο που κατάφερε η Ελσίνκι ήταν να μειώσει σε 4-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χετεμάι.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έγραψε ιστορία, έφτασε τους 16 βαθμούς, ενώ παρέμεινε αήττητος για 12 σερί παιχνίδια στις φετινές ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Ράφα Σοάρες ( Μπάμπα 70’), Μιχαηλίδης , Εκόνγκ, Κεντζιόρα ( Βιεϊρίνια 79’), Οζντόεφ (Μάρκος Αντόνιο 70’), Μεϊτέ, Τάισον , Κωνσταντέλιας ( Μουργκ 75’), Ντεσπόντοφ , Μπράντον  (Τζίμας 80’)

Ελσίνκι: Μάενπα, Χαμαλάινεν, Γκράτσα, Τοΐβιο, Κέσκινεν (Ολουσάνια 65’) , Σοΐρι, Λίνγκμαν (Πάανεν 80’), Κανελλόπουλος (Μπενισάν 65’), Μπαντέ, Χόστικα (Χετεμάι 65’) , Ραντούλοβιτς (Ολίλα 65’).