[4] => 4867
    [5] => 429
)

Πήρε το πρώτο ντέρμπι της ημέρας η Κ20

Η Κ20 του Δικεφάλου πήρε μία εύκολη νίκη επί του Ολυμπιακού με 2-0, σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και χωρίς να κινδυνεύσει σε κανένα σημείο του αγώνα από τον αντίπαλό της.

25.02.2018

Οι Γκαρσία και Σνάουτσνερ επέλεξαν τον Σιαμπάνη κάτω από τα δοκάρια, τους Τσαούση και Λύρατζης στα άκρα της άμυνας, στόπερ τους Διαμαντή και Δημητρίου, στα χαφ τους Τσιγγάρα, Μπαλογιάννη και Χατζηστραβό και τριπλέτα στην επίθεση τους Τζοβάρα, Γαϊτανίδη και Γκαργκαλατζίδη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με σαφή επιθετικό προσανατολισμό και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Γκαργκαλατζίδης έκανε ωραία κίνηση και άψογη σέντρα από τα αριστερά, ο Χατζηστραβός έκανε πανέξυπνη κεφαλιά-πάσα στον Γαϊτανίδη και αυτός με νέα κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Ο Ολυμπιακός περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου και ο ΠΑΟΚ είχε αρκετές καλές στιγμές για περισσότερα γκολ, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να πιέσουν για την ισοφάριση, αλλά οι παίκτες του Δικεφάλου έπαιξαν υποδειγματική άμυνα και δεν επέτρεψαν να δημιουργηθούν κίνδυνοι μπροστά στα καρέ του Σιαμπάνη.

Στο 77′ τα πάντα τελείωσαν. Ο Μπαλογιάννης πήρε το… ριμπάουντ μετά από σουτ του Τζοβάρα και εκτέλεσε για το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.