[5] => 4592
    [6] => 439
)

Μεγάλη νίκη στο φινάλε για την Κ20

Μεγάλη νίκη κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Η Κ20 του Δικεφάλου με γκολ του Χατζηδίμπα στο 92′ έφυγε με το διπλό από την έδρα του Πανιωνίου και συνέχισε νικηφόρα την πορεία της στο πρωτάθλημα της Super League.

06.11.2016

Η ομάδα των Πάμπλο Γκαρσία και Απόστολου Παπαβασιλείου ταξίδεψε στην Αθήνα με μόλις 16 ποδοσφαιριστές, έχοντας τέσσερις απουσίες λόγω τραυματισμών και εκτός τον Μελετίδη που συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες. Ένα ακόμα πρόβλημα ήταν και η κούραση των ποδοσφαιριστών εξαιτίας του μεσοβδόμαδου αγώνα κόντρα στον Άγιαξ για το Youth League. Έτσι το τεχνικό τιμ επέλεξε να ξεκινήσει με τον Σιαμπάνη στο τέρμα, την κλασσική τετράδα της άμυνας με Παπαθανασίου, Γιαλαμούδη, Δοδοντσάκη, Δημητρίου, τον Κυριλλίδη εξάρι, μπροστά του τους Χατζηστραβό και Κόζακ, ενώ η τριπλέτα της επίθεσης στελεχώθηκε από τους Παπαδόπουλο, Κραγιόπουλο και Σταθόπουλο στην κορυφή.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα είχε καλό ρυθμό αλλά οι φάσεις ήταν ελάχιστες και από τις δύο ομάδες. Μεγαλύτερη στιγμή ένα σουτ του Πανιωνίου που εξουδετέρωσε ο Σιαμπάνης, με το 0-0 να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα άλλαξε και ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του, αρχίζοντας να απειλεί τους Κυανέρυθρους, οι οποίοι προσπαθούσαν να δημιουργήσουν καλές συνθήκες μόνο από στημένα. Ο Σταθόπουλος στο πρώτο λεπτό της επανάληψης έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά το πλασέ του κόπηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Λίγο αργότερα ο Χατζηδίμπας έχασε μοναδική ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα άουτ με κεφαλιά σε κενή εστία. Στην συνέχεια ο Καπρέτσος είχε σουτ στο δοκάρι και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η λύτρωση με τον Χατζηδίμπα να πλασάρει μετά από πάσα του  Τζοβάρα και να χαρίζει ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.