Match Report

Αυλαία στα φιλικά με δύο 90λεπτα

13.07.2024

Τα πρώτα 90λεπτα της σεζόν μοίρασε στους παίκτες το τεχνικό επιτελείο του Δικεφάλου, στα τελευταία δύο φιλικά του βασικού σταδίου της καλοκαιρινής προετοιμασίας του Δικεφάλου στην Ολλανδία.

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 1-2 από τις Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και Φίτεσε, στα δύο τελευταία παιχνίδια τις προετοιμασίας έχοντας δύο πολύ καλά πρώτα ημίχρονα.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου είχε την ευκαιρία να δει τους παίκτες του να αγωνίζεται για 90 λεπτά, ώστε να βγάλει τα τελευταία συμπεράσματά του πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων της ομάδας για τα προκριματικά του UEFA Champions League.

Κόντρα στους Βέλγους ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός για ένα ημίχρονο, προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σβαμπ , το οποίο κέρδισε ο Μπράντον , ενώ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, έχοντας κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Στην επανάληψη ο προπονητής των Βέλγων προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, με αποτέλεσμα τα φρέσκα πόδια να δώσουν ενέργεια στην Ουνιόν, που κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι.

Στο δεύτερο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά, κυριάρχησε πλήρως στο γήπεδο, έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες, βρήκε γκολ με τον Σαμάτα , είχε δοκάρι με τον Κωνσταντέλια , ενώ έχασε κι άλλες καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο Δικέφαλος πλήρωσε μερικές αμυντικές ολιγωρίες και βρέθηκε πίσω στο σκορ, προσπάθησε να απαντήσει, ο Σαμάτα είχε δοκάρι, αλλά το 1-2 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.