Δοκάρια
0

Έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση

22.08.2024

Σοβαρός, αποφασισμένος, με καθαρό μυαλό και πιστός στο πλάνο του, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια στην Σάμροκ Ρόβερς, την κέρδισε με 4-0 στην Τούμπα κι έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο League Phase του UEFA Europa League 2024-25.

Με τους Τάισον , Μπάμπα , Κοτάρσκι και Όττο να επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα, ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να μην αφήσει περιθώριο στον αντίπαλό του και τα κατάφερε από το ξεκίνημα.

Ουσιαστικά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μόλις μία φορά στο πρώτο μέρος από στατική φάση, με τον ΠΑΟΚ να φτιάχνει σωρεία ευκαιριών, αλλά να πρέπει να περιμένει 49 λεπτά για να δει την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και το γκολ να μετράει.

Στο  πρώτο 10λεπτο ήδη ο ΠΑΟΚ είχε χάσει τρεις σπουδαίες ευκαιρίες με Μπράντον , Κωνσταντέλια και Κεντζιόρα . Στο 20′ το σουτ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 36′ ο Όττο έστειλε τη μπάλα άουτ από καλή θέση.

Στο 41′ ο Μπάμπα με υπέροχο σουτ νίκησε τον Πελς, αλλά οι διαιτητές ανακάλυψαν φάουλ στην αρχή της φάσης του Όττο και ακύρωσαν το γκολ. Εν τέλει το 1-0 έγινε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από σέντρα του Α.Ζίβκοβιτς ο Κλίρλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου . Μόλις στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης ο Τάισον έκανε το 2-0 με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Βραζιλιάνος δύο λεπτά μετά έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 3-0, μετά από πάσα του Κωνσταντέλια , ενώ στο 52′ οι φιλοξενούμενο έμειναν με 10 παίκτες καθώς ο Χούνοχαν βρήκε με τον αγκώνα του τον Σβαμπ κι είδε την δεύτερη κίτρηνη του ρέφερι Τζόρτζι.

Στο 62′ ο Α.Ζίβκοβιτς είχε ένα ακόμα σουτ εκτός στόχου για να έρθει ο Κωνσταντέλιας στο 67′ με ένα άψογο πλασέ μέσα από την περιοχή και να κάνει το 3-0. Στο 76′ ο Σβαμπ έπιασε δύσκολα την κεφαλιά και δεν βρήκε στόχο.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Δικέφαλος κέρδισε πέναλτι με τον Ντεσπόντοφ . Ο Τσάλοφ ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Πελς να τον σταματάει αρχικά και στην επαναφορά το πλασέ του Ρώσου επιθετικού σταμάτησε στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Τσάλοφ βρέθηκε ξανά απέναντι στον Πελς, ο τερματοφύλακας των Ιρλανδών απέκρουσε αλλά αυτή τη φορά ο Μπάμπα στην επαναφορά έγραψε το τελικό 4-0.

Ο ΠΑΟΚ, σε μία συναισθηματικά φορτισμένη μέρα, στο αντίο του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη, έκανε το καθήκον του και πήρε σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Δουβλίνο σε επτά μέρες. Πλέον η προσοχή όλων στρέφεται στο παιχνίδι κόντρα στον Παναιτωλικό στην Τούμπα, με μοναδικό στόχο το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ:  Κοτάρσκι , Όττο ( Σάστρε 79’), Κεντζιόρα , Κουλιεράκης, Μπάμπα , Σβαμπ ( Καμαρά 79’), Οζντόεφ , Α.Ζίβκοβιτς ( Ντεσπόντοφ 79’), Κωνσταντέλιας ( Μουργκ 79’), Τάισον , Μπράντον ( Τσάλοφ 64’).

Σάμροκ Ρόβερς: Πελς, Χορ, Κλίρι , Γκρέις, Χόνοχαν, Γουότς (Μπιρν 74’), Ο’Νιλ, Νιούτζεντ (ΜακΕνέφ 74’), Κλαρκ (Λόπες 28’), Φαρούτζια (Μπουρκ 84’), Γκριν (Μαντρόιου 74’).