Δοκάρια
1

Πρεμιέρα με τρίποντο

17.08.2024

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, ο ΠΑΟΚ είχε τις λύσεις κόντρα στον μαχητικό Πανσερραϊκό στο γήπεδο της Τούμπας και κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να ξεκινήσει με νίκη την πορεία του στη Stoiximan Super League 2024-25.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου λόγω των απουσιών των Τάισον , Μπάμπα , Κοτάρσκι , Όττο και του τιμωρημένου Μιχαηλίδη , προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, δίνοντας για πρώτη φορά φανέλα βασικού στους Τσάλοφ και Τσιφτσή .

O ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να το ελέγξει κι επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό του, ενώ κράτησε τη μπάλα. Ο Πανσερραϊκός από την άλλη προσπάθησε να μείνει συμπαγής στα μετόπισθεν και να χτυπήσει στην κόντρα.

Ο Δικέφαλος απείλησε πρώτος με τον Ράφα Σοάρες να γυρίζει τη μπάλα, τον Κωνσταντέλια να σουτάρει, αλλά τον Γκουγκεσασβίλι να αποκρούει. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ, την οποία σταμάτησε ο Τσιφτσής . Χρειάστηκε να περάσουν αρκετά λεπτά μέχρι να σημειωθεί κάποια φάση κι αυτή ήρθε από την πλευρά των Σερραίων, οι οποίο κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέλαντι του Μπεντανκόρ.

Το γκολ έφερε την αντίδραση των παικτών του Ράζβαν Λουτσέσκου , οι οποίο κατάφεραν άμεσα να απαντήσουν με τον Σβαμπ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα μετά από ανατροπή του Κεντζιόρα από τον Πεταυράκη.

Τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους έγιναν… ροντέο. Ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι με τον Τσάλοφ , ενώ ο Πανσερραϊκός είχε στην επαναφορά μεγάλη ευκαιρία με  τον Τομάς να αστοχεί από θέσει τετ α τετ.

Ο Τσάλοφ είχε ακόμα μία σημαντική ευκαιρία, ενώ ο Πανσερραϊκός είχε δοκάρι με τον Μπετανκόρ, για να φτάσουμε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τότε ο Οντζόεφ μετά από κόντρες είδε τη μπάλα να του στρώνετα κι εκτέλεσε για το 2-1.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, με τον Σαλαζάρ να κάνει το 2-2 στο 49′.

O ΠΑΟΚ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, με τον Σάστρε να αστοχεί από καλή θέση στο 55′. Στο επόμενο λεπτό ο Ράφα Σοάρες είχε δοκάρι, αλλά στην ίδια φάση ο διαιτητής μετά από χρήση VAR, είδε πως υπήρχε πάτημα στον Τσάλοφ κι υπέδειξε το πέναλτι, με τον Σβαμπ να ευστοχεί για το 3-2.

Στο 67′  ο Γκουγκεσασβίλι έκανε δύο απίθανες επεμβάσεις, αρχικά σε σουτ του Μουργκ και στην επαναφορά σε εξ επαφής κεφαλιά του Τσάλοφ .

Oι πολλές αλλαγές χάλασαν τον ρυθμό του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο και να παίρνει το αποτέλεσμα που ήθελε στο φινάλε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ:  Τσιφτσής , Ράφα Σοάρες, Νάσμπεργκ, Κεντζιόρα , Βιεϊρίνια ( Σάστρε 46’), Σβαμπ ( Θυμιάνης 89’), Οζντόεφ ( Καμαρά 71’), Α.Ζίβκοβιτς , Μουργκ ( Ντεσπόντοφ 77’), Κωνσταντέλιας , Τσάλοφ ( Τισουντάλι 71’).

Πανσερραϊκός: Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Χαντάκιας (Καρασαλίδης 62’), Στάικος (Πέρουτσι 80’), Λιάσος (Καπτούμ 80’), Σάλαζαρ, Χατζηστραβός (Μασκανάκης 13’, Γκίγκιτς 80’), Τόμας, Μπέτανκορ.