0
Match Report

Σοβαρός, ουσιαστικός και... 2/2

25.08.2024

Ο ΠΑΟΚ ήταν σοβαρός, είχε ουσία στο παιχνίδι, ήταν άψογα προετοιμασμένος και παρά το γεγονός πως δυσκολεύτηκε να ξεκλειδώσει την άμυνα του Παναιτωλικού, βρήκε δύο γκολ στην επανάληψη και πήρε το δεύτερό του τρίποντο στη φετινή Stoiximan Super League.

O ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Σάμροκ Ρόβερς και δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό και τρόπους να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Μάλιστα η ομάδα του Αγρινίου μπήκε δυνατά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει, αλλά ο Κοτάρσκι ήταν σε ετοιμότητα στο πρώτο λεπτό και σταμάτησε το σουτ του Πέρεζ. Ο ΠΑΟΚ απάντησε στις ευκαιρίες στο 19′ με τον Μουργκ να αναγκάζει τον Τσάβες σε εντυπωσιακή επέμβαση με μακρινό σουτ που εξαπέλυσε.

Ο Δικέφαλος απείλησε με Καμαρά και Κωνσταντέλια χωρίς να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ από την πλευρά του Παναιτωλικού ο Μπουζούκης ανάγκασε στο 31′ τον Κοτάρσκι σε νέα εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ ο Ντίαζ δεν βρήκε στόχο στο επόμενο λεπτό. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν για το υπόλοιπο του πρώτου μέρους και το 0-0 δεν άλλαξε.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στην επανάληψη κι απείλησε στα πρώτα λεπτά με Κωνσταντέλια , Ντεσπόντοφ και Μουργκ , αλλά ο Τσάβες κι η άμυνα του Παναιτωλικού ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 51΄ήρθε εν τέλει το γκολ για την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου . Μετά από μία εξαιρετική ομαδική προσπάθεια ο Ντεσπόντοφ έκανε τη σέντρα κι ο Σάστρε με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ μετά το γκολ είχε τον έλεγχο, δεν απειλήθηκε, έχασε δύο καλές ευκαιρίες με Σβαμπ και Ντεσπόντοφ , για να έρθει στο 79′ ο Τισουντάλι , μετά από ασίστ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς να πετύχει το πρώτο του γκολ με τον Δικέφαλο, να κάνει το 2-0 και να κλειδώσει το τρίποντο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι , Ράφα Σοάρες, Μιχαηλίδης , Κεντζιόρα , Σάστρε , Καμαρά ( Οζντόεφ 71’), Σβαμπ , Μουργκ ( Τάισον 71’) , Κωνσταντέλιας ( Σορετίρε 85’), Ντεσπόντοφ ( Α.Ζίβκοβιτς 71’), Τσάλοφ ( Τισουντάλι 71’).

Παναιτωλικός: Τσάβες, Παντελάκης, Μλάντεν (Μάιντεβαξ 62’), Μαυρίας, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες (Λούις 73’), Μπουζούκης (Κοντούρης 62’), Μπελεβώνης (Λαγιούντ 62’), Ντίαζ (Νικολάου 78’), Λομονάκο.