Δοκάρια
0

Άδοξο φινάλε στο όνειρο

13.08.2024

O ΠΑΟΚ ήταν έτοιμος. Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις. Έκανε τα περισσότερα σωστά μέχρι το 95′ και ήταν με το 1,5 πόδι στα Play Offs του UEFA Champions League, αλλά μία φάση διαρκείας από εκτέλεση φάουλ στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, έφερε την ισοφάριση για τη Μάλμε σε 3-3, διέλυσε την ψυχολογία των παικτών του ΠΑΟΚ και στην παράταση με ένα γκολ, το όνειρο για την πρόκριση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, έσβησε.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου προχώρησε σε μία μόνο αλλαγή στο αρχικό σχήμα, σε σχέση με τη μάχη στη Σουηδία, με τον Μαντί Καμαρά να παίρνει φανέλα βασικού αντί του Σβαμπ .

Το πρώτο 45λεπτο προσέφερε πολλές συγκινήσεις. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και να επιτεθούν προς την αντίπαλη περιοχή. Αποτέλεσμα; Πέντε γκολ, πολλές φάσεις, πλούσιο θέαμα και τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού.

Στο 10′ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Νανάσι να να παίρνει κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και να κάνει το 0-1. Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε 10 λεπτά για να ισοφαρίσει. Σκόρερ ο Τάισον . Ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε υπέροχα ένα φάουλ από πλάγια και μακρινή θέση και νίκησε τον Νταλίν για το 1-1.

Στο 28′ ο Μπράντον έχασε σπουδαία ευκαιρία, καθώς δεν κατάφερε να βρει καλά τη μπάλα από καλή θέση και χρειάστηκε να περιμένουμε μέχρι το 43′ για ένα πεντάλεπτο απόλυτης ποδοσφαιρικής παράνοιας.

Ο Κουλιεράκης με ένα απίθανο σουτ από τα 40 μέτρα εκτέλεσε τον Νταλίν για το 2-1, με τους Σουηδούς να απαντούν άμεσα με τον Νανάσι στο 45′, με τον Κοτάρσκι να μην μπορεί να διώξει με διπλή προσπάθεια.

Κι ενώ όλοι περίμεναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ήρθε η ώρα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς . Ο Σέρβος με ένα υπέροχο σουτ από πλάγια θέση έκανε το 3-2 κι έβαλε φωτιά στις εξέδρες της Τούμπας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, αν και χρειάστηκε να αντικαταστήσει τον Τάισον λόγω ενοχλήσεων. Ο Νταλίν στο 56′ έκανε μεγάλη επέμβαση σε προσπάθεια του Κουλιεράκη, που κατέληξε και στο δοκάρι, σε μία φάση που υπάρχει πέναλτι πάνω στον αμυντικό του Δικεφάλου, ενώ στο 59′ ο Μουργκ που αντικατέστησε τον Τάισον , σούταρε από καλή θέση εντός περιοχής, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι της Μάλμε.

Ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι, αλλά δυστυχώς οι Σουηδοί στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας βρήκαν γκολ ισοφάρισης κι έστειλαν το ματς στην παράταση. Η Μάλμε κέρδισε και εκτέλεσε φάουλ κοντά στην περιοχή του Δικεφάλου, η μπάλα μετά από πολλές κόντρες και μετά από διώξιμο του Μαντί Καμαρά κόντραρε στον Ζέτερστρομ, κατέληξε στα δίχτυα του Κοτάρσκι κι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε έξτρα 30λεπτο.

Στην παράταση οι Σουηδοί προηγήθηκαν στο 96′ μετά από πάσα του Ζέτερστορμ στον Κρίστιανσεν, ο οποίος απέφυγε και τον Κοτάρσκι και πλάσαρε σε κενή εστία, σε μία φάση που ξεκινάει από ξεκάθαρο φάουλ των παικτών της Μάλμε.

To γκολ έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους που είχαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Αλί, με τον Κοτάρσκι να τον σταματάει σε δύο περιπτώσεις μέχρι την ανάπαυλα της παράτασης.

Ο ΠΑΟΚ ήθελε αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε κι ο ΠΑΟΚ έμεινε εκτός συνέχειας από το UEFA Champions League.

Ο Δικέφαλος πρέπει να αφήσει άμεσα πίσω του την πικρία του αποκλεισμού και να είναι έτοιμος, αρχικά για το παιχνίδι κόντρα στον Πανσερραϊκό στην πρεμιέρα της Stoiximan Super League 2024-25 και στη συνέχεια για τα Play Offs του UEFA Europa League, όπου περιμένει τον νικητή από το ζευγάρι Τσέλια-Σάμροκ Ρόβερς.

Oι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ:  Κοτάρσκι , Μπάμπα , Κουλιεράκης, Κεντζιόρα , Σάστρε , Καμαρά , Οζντόεφ ( Σβαμπ 72’) , Τάισον ( Μουργκ 49’, Τισουντάλι 101’), Κωνσταντέλιας ( Βιεϊρίνια 86’), Α.Ζίβκοβιτς ( Ντεσπόντοφ 72’), Μπράντον ( Τσάλοφ 72’).

Μάλμε: Ντάχιν, Στρίγκερ (Όλσεν 114’), Γιάνσον, Ζέτερστορμ, Μπουσανέγιο, Ρίεκς (Μπολίν 60’), Πένια (Μπεργκ 105’), Γιόνσεν, Νανάσι (Κρίστιανσεν 79’), Τελίν (Ρέσλερ 114’), Μπότχαϊμ (Αλί 88’).