Δοκάρια
0

Πρεμιέρα με τρίποντο

20.08.2023

Καλό ποδόσφαιρο, ουσία και πολλά γκολ. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά την πορεία του στο πρωτάθλημα της Stoiximan Super League 2023-24, επικράτησε με 3-0 του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα κι ετοιμάζεται για Σκωτία και την πρώτη μάχη με τη Χαρτς.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου προχώρησε εκτεταμένο ροτέισον σε σχέση με το παιχνίδι της Πέμπτης κόντρα στη Χάιντουκ Σπλιτ, κράτησε στην 11άδα μόνο τους Κοτάρσκι , Εκόνγκ, Σβαμπ κι Αντρίγια Ζίβκοβιτς και έδωσε φανέλα βασικού στους Βιείρίνια, Μιχαηλίδη , Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ , Τάισον , Μουργκ και Μπράντον .

Ο ΠΑΟΚ από το πρώτο λεπτό ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων κι έκλεισε τον Αστέρα στα καρέ του, ψάχνοντας τρόπο να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Οι Σβαμπ και Μπράντον απείλησαν δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό στο 16′, ενώ ο Αστέρας απάντησε με σουτ του Ρεγκίς που εξουδετέρωσε ο Κοτάρσκι .

Στο 23′ ο ΠΑΟΚ βρήκε τη λύση και πέρασε μπροστά. Ο Τάισον πίεσε ψηλά, έκλεψε, έδωσε στον Σβαμπ κι αυτός σέρβιρε για τον Μουργκ , ο οποίος έκανε το κοντρόλ και με άψογο πλασέ έκανε το 1-0. Μετά το γκολ ο ρυθμός έπεσε μέχρι να φτάσουμε στο 40′.

Ο Φωτιάς υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Εκόνγκ στον Μιριτέλο, ο φορ του Αστέρα εκτέλεσε, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Κοτάρσκι . Πέντε λεπτά αργότερα ο Φωτιάς έδωσε πέναλτι στον ΠΑΟΚ για ανατροπή του Τάισον εντός περιοχής, αλλά μετά από χρήση του VAR ο διαιτητής πήρε την απόφασή του πίσω και έδωσε κίτρινη στον Βραζιλιάνο για θέατρο. Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να πιέζει για το γκολ που θα κλείδωνε τη νίκη. Μέσα σε 15 λεπτά εν τέλει κατάφερε να βρει δύο. Πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς που σημείωσε δύο γκολ, μετά τα δύο κόντρα στη Χάιντουκ.

Αρχικά στο 54′ πήρε την ασίστ από τον Σβαμπ και με ψύχραιμο τελείωμα έκανε το 2-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Παπαδόπουλου σε τετ α τετ με τον Τάισον και πλάσαρε για το 3-0.

Το παιχνίδι κάπου εκεί τελείωσε, με το μοναδικό ενδιαφέρον να επικεντρώνεται στη διαμόρφωση του τελικού σκορ, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Μοναδικό μελανό σημείο της αναμέτρησης, η αποχώρηση των Εκόνγκ και Σαμάτα με ενοχλήσεις. Οι δύο παίκτες θα εξεταστούν από το ιατρικό επιτελείο τη Δευτέρα (21.08) για να διαπιστωθεί τι προβλήματα αντιμετωπίζουν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Μιχαηλίδης , Εκόνγκ (Νάσμπεργκ 64’), Βιεϊρίνια , Σβαμπ (Γιαξής 85’), Οζντόεφ , Μουργκ , Τάισον , Α.Ζίβκοβιτς ( Κωνσταντέλιας 74’), Μπράντον ( Σαμάτα 74’, λ.τρ. Τζίμας 85’).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος (Σγουρής 62’), Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Μουνάφο, Αλάγκμπε, Ρεγκίς, Σίτο (Μπαρτόλο 74’), Καλτσάς, Μιριτέλο (Μάντζης 74’).