Κυριακή 29 Οκτ | 15:00 | Γήπεδο Μακεδονικού
Super League 2 | 1ος Γύρος / 6η Αγωνιστική
Μακεδονικός
3 - 2

Ήττα για τον ΠΑΟΚ Β

29.10.2023

Σε ένα παιχνίδι με ανατροπές και πέντε γκολ, ο ΠΑΟΚ Β έφυγε ηττημένος (3-2) από την Ευκαρπία και τον Μακεδονικό, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2. Επόμενο παιχνίδι αυτό με την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Μουδιασμένος φάνηκε να μπαίνει στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ. Και μόλις στο 5′ δέχτηκε γκολ από τον Σιμόνι, ουσιαστικά από ολιγωρία της άμυνας. Ανέκτησε σταδιακά μέτρα στο γήπεδο ο Δικέφαλος και στο 20′ ισοφάρισε με ωραίο σουτ του Γκούμα, έπειτα από την ασίστ του Δαρέλα. Δέκα λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή με το δυνατό σουτ του Κανίς. Όπως ήταν λογικό, ο Μακεδονικός πίεσε για την ισοφάριση, στην οποία και έφτασε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Χάσεκ.

Παρότι τα τέσσερα γκολ του πρώτου 45λεπτου άφησαν να διαφανεί κάτι ακόμα πιο ενδιαφέρον για τη συνέχεια, το ματς πήγε στη δύναμη. Αγχωτική η εικόνα, αποτρεπτική για δημιουργία και με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις εστίες. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν και να πάρουν τελικά το παιχνίδι με 3-2. Το γκολ πέτυχε στο 63′ ο Τσιλιγγίρης.

Μακεδονικός: Γουναρίδης, Προβυδάκης, Σαραγιώτης (17′ λ.τ Περέιρα), Τσαμούρης, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Χάσεκ, Ραμίρες (88′ Μπουλάτοβιτς), Τσιλιγγίρης (67′ Μελετίδης), Ζαφειράκης (88′ Λυμπεράκης), Σιμόνι (88′ Ουζελάκ).

ΠΑΟΚ Β: Μοναστηρλής , Κιτσάκης (67′ Μανωλιούδης), Παντεκίδης, Παναγιώτου, Τασιούρας, Κωττάς (59′ Σνάουτσνερ), Γκούμας (59′ Γκιτέρσος), Τσοπούρογλου, Κανίς (67′ Τσίκος), Δαρέλας, Γκορντεζιάνι (53′ Πανίδης).