Δοκάρια
0

2/2 και φύγαμε για Σουηδία

31.07.2024

Ο ΠΑΟΚ στη Βοσνία ήταν σοβαρός, αποφασισμένος, απόλυτα συγκεντρωμένος, έβαλε ένα γκολ, έχασε πολλές ευκαιρίες και πήρε τη δεύτερη νίκη του κόντρα στη Μπόρατς Μπάνια Λούκα και μαζί την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League 2024-25.

Η αποστολή ήταν δεδομένα δύσκολη, κοντά σε πρωταθλήτρια. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο με διάθεση να πιέσουν και στα πρώτα λεπτά πίεσαν. Γρήγορα όμως οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου ισορρόπισαν και πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Μετά από κάποιες καλές ευκαιρίες ήρθε και το γκολ που έμελλε να κρίνει το αποτέλεσμα.

Ο Οζντόεφ έκανε την ασίστ, ο Μουργκ εκτέλεσε και στο 25′ ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Μάλιστα με το υπέρ τους 0-1 οι παίκτες του Δικεφάλου έφτιαξαν κι άλλες καλές ευκαιρίες μέχρι την ανάπαυλα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, επέβαλλε τον ρυθμό του και πάρα το γεγονός πως είχε καλές ευκαιρίες δεν ανέβασε το δείκτη του σκορ.

Από την πλευρά της η Μπόρατς Μπάνια Λούκα προσπάθησε να βρει ένα γκολ στο φινάλε, αλλά η άμυνα του Δικεφάλου λειτούργησε σωστά και κλείδωσε το αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τις νίκες του και έκλεισε ραντεβού με τη Μάλμε στον 3ο προκριματικό του UEFA Champions League 2024-25.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπόρατς Μπάνια Λούκα: Σισκόφσκι, Ερέρα, Καρολίνα, Μέγερς, Κβρζιτς (Τσάβιτς 68’), Σκόρουπ (Βράνιες 57’), Γκράχοβατς, Βούκοβιτς, Σάβιτς (Χρέλια 57’), Κουλάσιν, Λούκιτς (Μάρκετιτς 79’).

ΠΑΟΚ:  Κοτάρσκι , Μπάμπα , Κουλιεράκης, Εκόνγκ, Όττο , Σβαμπ ( Βιεϊρίνια 80’), Οζντόεφ , Τάισον ( Κωνσταντέλιας 61’), Μουργκ ( Καμαρά 72’), Ντεσπόντοφ ( Α.Ζίβκοβιτς 61’), Μπράντον ( Σαμάτα 72’).