Super League 2 | 1ος Γύρος / 8η Αγωνιστική
ΑΕΛ
2 - 0

Ήττα στη Λάρισα για τον ΠΑΟΚ Β

11.11.2023

Δέχτηκε δύο γκολ ο ΠΑΟΚ Β, ένα σε κάθε ημίχρονο, ηττήθηκε 2-0 στη Λάρισα από την ΑΕΛ, μα αυτό που στιγμάτισε το παιχνίδι ήταν δυστυχώς ο διαφαινόμενος σοβαρός τραυματισμός του Βασίλι Γκορντεζιάνι.

Παρότι το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να πατά καλύτερα στο γήπεδο, γρήγορα εξελίχθηκε σε παιχνίδι κέντρου κυρίως με νευρικότητα και λάθη. Όταν μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15′ με τον Πλέγα, ενέτειναν την πίεση, φτάνοντας αρκετές φορές με αξιώσεις στην περιοχή του Μοναστηρλή. Προσπάθησε να αντιδράσει ο Δικέφαλος, δίχως ωστόσο να καταφέρει κάτι αξιοσημείωτο μέχρι και τη λήξη του 45λεπτου. Αυτό που κρατάμε βέβαια είναι δυστυχώς, ο τραυματισμός του Γκορντεζιάνι.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν διαφορετική με τον ΠΑΟΚ να πιέζει, να απειλεί και να κερδίζει τελικά το πέναλτι στο 57′ με την επέλαση του Τασιούρα από δεξιά. Ο Κανίς ανέλαβε την εκτέλεση, ο Σουλούκος έδιωξε σε κόρνερ και χάθηκε σημαντική ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει και να αλλάξει την εικόνα την παιχνιδιού. Άντ’ αυτού ωστόσο, δέχτηκε γκολ στο 74′ από τον Παπαγεωργίου. Δεν … εγκατέλειψε φυσικά ο Δικέφαλος. Με τους πολύ «μικρούς» να μπαίνουν στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ πλησίασε το γκολ, ενώ είχε δοκάρι με τον Γκούμα στις καθυστερήσεις.

Το επόμενο παιχνίδι είναι το εκτός έδρας με την Κοζάνη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΛ: Σουλούκος, Ηλιάδης, Στάμου, Θ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, Μαϊδανός (77′ Παπαδόπουλος), Κοσσονού (77′ Μπρου), Αντράντα (77′ Θωμαΐδης), Οτόρμιν (63′ Κ. Παπαγεωργίου), Μαυριάς, Πεντρόσο (85′ Πατράλης).

ΠΑΟΚ Β: Μοναστηρλής , Τσοπούρογλου, Τασιούρας (78′ Μανωλιούδης), Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Νινούα (78′ Γκούμας), Γρόσδης (78′ Ρούμιαντσεβ), Κανίς (59′ Κιτσάκης), Δαρέλας, Γκορντεζιάνι (17′ λ.τ Πανίδης).