[6] => 9306
    [7] => 439
)

Επιβλητική η Κ20 στα Γιάννενα

Η Κ20 του ΠΑΟΚ παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο πέρασε το εμφατικό 0-5 από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα και διατήρησε την απόστασή της από τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League Σουρωτή.

03.02.2018

Οι Γκαρσία και Σνάουτσνερ επέλεξαν τον Σιαμπάνη κάτω από τα δοκάρια, τους Λύρατζη και Τσαούση στα άκρα της άμυνας, τους Διαμαντή και Μιχαηλίδη στα στόπερ, Τσιγγάρα και Μανιώτη και Χατζηστραβό στα χαφ και τους Κόζακ, Παπαδόπουλο και Γκαργκαλατζίδη στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και μόλις στο 9′ πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Λύρατζης έκανε σέντρα από δεξιά, η μπάλα βρήκε σε χέρι παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο δεξιός αμυντικός του Δικεφάλου ευστόχησε για το 0-1.

Οι παίκτες του Γκαρσία δεν κατέβασαν ρυθμούς και συνέχισαν να πιέζουν ψηλά για περισσότερα γκολ. Στο 23′ το pressing απέδωσε καρπούς. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννενα έκανε λάθος, η μπάλα έφτασε στον Κόζακ και αυτός σε κενή εστία έκανε το 0-2.

Οι δύο σκόρερ του Δικεφάλου ήταν πρωταγωνιστές και στο τρίτο γκολ της ομάδας που ήρθε στο 31′. Μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Κόζακ έδωσε την ασίστ και ο Λύρατζης με όμορφο σουτ έγραψε το 0-3 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η δυνατή βροχή δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Μάλιστα από το 60′ ο ΠΑΟΚ είχε να αντιμετωπίσει ένα ακόμα πρόβλημα. Ο Μιχαηλίδης όντας τελευταίος παίκτης τράβηξε την φανέλα του επιθετικού του ΠΑΣ και είδε την κόκκινη κάρτα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Δικέφαλος βρήκε δύο ακόμα γκολ μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Στο 64′ μετά από φάση διαρκείας σε εκτέλεση κόρνερ, ο Γκαργκαλατζίδης είδε την μπάλα να του στρώνεται και δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 0-4, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έγραψε το τελικό σκορ με άψογο τελείωμα μετά από ατομική ενέργεια.