[4] => 4867
    [5] => 429
)

Νίκη επί της ΑΕΛ με Κόζακ για την Κ20

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αρτέμ Κόζακ που πέτυχε χατ τρικ, η Κ20 του ΠΑΟΚ επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 4-2 στην Σουρωτή για την 26η αγωνιστική της Super League, σε ένα χορταστικό παιχνίδι με γκολ και θέαμα.

01.04.2017

Με τους γνωστούς απόντες παρατάχθηκε η Κ20 κόντρα στην ΑΕΛ, καθώς οι Δημητρίου, Δοδοντσάκης, Αηδονίδης και Νουκάρης έμειναν εκτός λόγω τραυματισμού, ενώ και ο Χατζηδίμπας δεν ήταν διαθέσιμος καθώς ήταν τιμωρημένος, με τέσσερις κίτρινες.

Οι Πάμπλο Γκαρσία και Απόστολος Παπαβασιλείου ξεκίνησαν με τον Σιαμπάνη στο τέρμα, τους Γιαλαμούδη και Κυριαλάνη στα μπακ, τον Πολύζο με τον Γκιντίδη στα στόπερ, Μελετίδη και Μίσκοβιτς στα χαφ, με τον Χατζηστραβό μπροστά τους, ενώ τον Δούμτση πλαισίωσαν στην κορυφή οι Τζοβάρας και Κόζακ.

Ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησε να πετύχει το γρήγορο γκολ, το οποίο δεν άργησε να έρθει. Στο 15′ ο Χατζηστραβός έβγαλε ωραία τον Τζοβάρα από αριστερά, αυτός γύρισε στην περιοχή για τον Δούμτση, ο οποίος από κοντά άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο. Στο 28′ ο Κουτογλίδης, πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, νίκησε τον Δούμτση σε τετ α τετ, αλλά στο 35′ ο Γιαλαμούδης κέρδισε πέναλτι, με τον Κόζακ να μην αστοχεί από τα 11 βήματα. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ μείωσε με εξαιρετικό τελείωμα σε 2-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε ιδανικά και με τον Κόζακ κατάφερε να κάνει το 3-1 στο 49′, με τον Ουκρανό παίκτη να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ έξω με την περιοχή. Ο ρυθμός ήταν καλός και οι δύο ομάδες είχαν πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Στο 76′ ο Κόζακ με την βοήθεια της τύχης ολοκλήρωσε το χατ τρικ του, ενώ στο 83′ η ΑΕΛ μείωσε στο τελικό 4-2 μετά από ωραίο συνδυασμό και τελείωμα από κοντά.