[5] => 189
    [6] => 6634
)

Συνεχίζεται το εκτός έδρας σερί της Κ20

Μπορεί η Κ20 να μην έχει γευτεί την χαρά της εντός έδρας νίκης, αλλά μακριά από το… σπίτι της συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Τελευταίο της θύμα ο Ηρακλής τον οποίο κέρδισε 0-3 παραμένοντας έτσι στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος μαζί με τον Πανιώνιο.

17.10.2015

Πολλές ήταν οι αλλαγές του Βλάνταν Ίβιτς στην αρχική 11άδα του Δικεφάλου σε σχέση με τα όσα μας είχε συνηθίσει στα μέχρι τώρα παιχνίδια. Ο Τσελεπίδης επέστρεψε στην 11άδα, καθώς εξέτισε την ποινή του από τον αγώνα κόντρα στον Ατρόμητο, παίρνοντας θέση στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Δοδοντσάκη που πραγματοποίησε την παρθενική του εμφάνιση για φέτος. Ο Τοπαλίδης βρέθηκε στα δεξιά, με τον Σέρβο προπονητή να εκπλήσσει τους πάντες ξεκινώντας τον Δεληγιαννίδη στο αριστερό άκρο της άμυνας, επιλογή του που δικαιώθηκε πανηγυρικά, καθώς ο νεαρός άσος ήταν εξαιρετικός. Νέο πρόσωπο στην 11άδα ήταν και ο Ραγκέλοφ, ο οποίος αγωνίστηκε ως δεξί εξτρέμ.

Οι ομάδες παρουσιάστηκαν μουδιασμένες στα πρώτα λεπτά με τα λάθη να είναι αυτά που κυριάρχησαν μέχρι το 20′. Ο Δικέφαλος είχε μία φλύαρη υπεροχή και ο Γηραιός έδειχνε εξαιρετικά επικίνδυνος στην κόντρα. Μάλιστα ο Τσελεπίδης πραγματοποίησε μία καίρια προβολή στο 15′ σταματώντας σουτ του αντίπαλου επιθετικού. Στο 24′ στην πρώτη…κανονική επίθεση ήρθε το γκολ. Ο Ραγκέλοφ πήρε την μπάλα από δεξιά και αφού άδειασε δύο αμυντικούς την «έσπασε» στο πέναλτι για τον Συράκο που έκανε το 0-1. Μέχρι την ανάπαυλα ο ρυθμός έπεσε με την άμυνα του ΠΑΟΚ να μην απειλείται στο ελάχιστο.

Ο Πατράλης πέρασε στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου μέρους στην θέση του Μπατάεφ, μία κίνηση κομβική καθώς ο ΠΑΟΚ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο είχε τον πλήρη έλεγχο του κέντρου και δημιουργούσε προϋποθέσεις για γκολ. Πρώτα στο 47′ και στο 49′ με σουτ των Δημητριάδη και Παναγιωτίδη και το 0-2 ήρθε στο 54′. Μία γρήγορη εκτέλεση πλάγιου άουτ από τον Δεληγιαννίδη, έδωσε την ευκαιρία στον Κάκκο να μπει στην περιοχή τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, ο οποίος τον νίκησε αρχικά, αλλά ο επερχόμενος Δημητριάδης με ψύχραιμο πλασέ έκανε δύο τα τέρματα του ΠΑΟΚ.

Το δεύτερο τέρμα έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να χάνουν κι άλλες ευκαιρίες. Στο 64′ μετά από κόρνερ του Κάκκο, αρχικά ο Δοδοντσάκης με κεφαλιά και στην συνέχεια ο Κούστα με προβολή δεν κατάφεραν να διευρύνουν το σκορ. Στο 71′ ο Κούστα κατέβασε την μπάλα, ο  τερματοφύλακας του Ηρακλή τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Δεληγιαννίδης δεν αστόχησε από τα 11 βήματα και διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Τα τελευταία λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.

Έτσι το εκτός έδρας σερί του Δικεφάλου έφτασε στις τέσσερις νίκες, με την ομάδα του Ίβιτς να διατηρεί την απόσταση από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στους 5 βαθμούς.